Atopowe zapalenie skóry- terapia osoby dorosłej

Praca z atopowym zapaleniem skóry klienta, 27,8 lat
Jest przygotowany genogram i linia życia klienta. Klient miał zmiany skórne od pierwszego roku życia. Zmiany skórne pojawiały się i wycofywały na przestrzeni życia. Nasilenie objawów swędzenia skóry nastąpiło po zerwaniu z dziewczyną, z którą mieszkał. Gdy klient odniósł sukces zawodowy, porzucił swoją dziewczynę. Mieszkał później w przypadkowych miejscach, nie zawsze można się było tam wykąpać, było brudno.
Zmiany skórne są w obrębie całego ciała, klient kąpie się 2-3 razy dziennie, stosuje maści i zasypki.
Skóra jest pamięcią zewnętrzną organizmu. Skóra składa się z 3 rodzajów tkanek. Każda tkanka wiążę się z konfliktami o innym wydźwięku.
A) Naskórek odzwierciedla konflikt rozłąki z ważnymi osobami. W fazie aktywnej konfliktu (podczas rozłąki) komórki naskórka produkują mikro-owrzodzenie aby zwiększyć swoją powierzchnię (symbolicznie „dosięgnąć obiektu”). W fazie naprawczej konfliktu (rozłąka z matką lub inną ważną osobą jest zakończona), mikro owrzodzenia wypełniają się.
B) Skóra właściwa odzwierciedla konflikty związane ze splamieniem, atakiem na integralność. Kiedy jesteśmy zagrożeni atakiem dzikich zwierząt, odgryzieniem kończyny przez lwa, pożarciem to wolimy stracić rękę, by uratować życie. Część mnie zniszczyła agresja. Muszę wytworzyć pancerz, aby się uchronić. Za wszelką cenę powierzchnia skóry ma się stać twarda i odporna na atak. W fazie aktywnej konfliktu następuje rozmnażanie komórek a w fazie naprawczej guz ulega serowaceniu lub przechodzi w torbiel.
C) Tkanka podskórna odpowiada za konflikty spadku poczucia własnej wartości związane z estetyką, wyglądem. W fazie aktywnej konfliktu następują mikro-owrzodzenia tkanki podskórnej a w fazie naprawczej wypełnienie ubytków.

PRACA USTAWIENIOWA TERAPEUTYCZNA
1) Terapeuta bada, które konflikty (warstwy skóry) tworzą program atopowego zapalenia skóry u klienta. Reprezentanci konfliktów naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej klienta ustawiają się w szeregu i patrzą na reprezentanta atopowego zapalenia skóry, ale pozostają w niewielkim oddaleniu od reprezentanta AZS.
2) Terapeuta dostawia reprezentanta, który reprezentuje to co jest zapisane w tkance endodermalnej klienta. Uczestnicy warsztatu nie wiedzą kim jest dostawiona w polu osoba. Reprezentant tkanki endodermalnej kładzie się szybkim ruchem na miejscu Atopowego Zapalenia Skóry, wydaje się to być moment poczęcia klienta.
Wnioski: najważniejszym czynnikiem Atopowego Zapalenia Skóry jest to co jest zapisane w tkance endodermalnej klienta. Konflikty tkanki endodermalnej dotyczą przetrwania. Reprezentant Skóry Endodermalnej mówi, że chodzi tu o to, co zdarzyło się 2 tygodnie przed poczęciem i w 2 miesiącu życia klienta.
Klient mówi, że rodzice planowali ślub wcześniej, ale gdy mama dowiaduje się, że jest w ciąży przyspiesza datę ślubu o 3 miesiące. Planowo ślub odbyłby się w marcu-kwietniu, a po zmianie odbył się w styczniu. Powodem przyspieszenia ślubu jest to, żeby nie było wstydu.
3) Praca z linią kobiet w rodzie matki. Matka babci nie lubiła swojej córki, mówiła o niej „ładna buzia to nie wszystko”.
Reprezentantka prababci jest bardzo zazdrosna o babcię, gdy babcia była w ciąży z matką klienta. Problemem jest zazdrość matek o córki. Prababcia, babcia, matka nie mogą się ze sobą połączyć. Ten etap pracy ustawieniowej jest na poziomie duszy rodu.
4) Praca nad połączeniem Matki z jej Ojcem. Ojciec Matki wychowywał się w domu dziecka. Szukał swojej matki cale życie, ale kiedy tylko udało mu się ustalić miejsce pobytu matka znikała, przeprowadzała się.
5) Połączenie klienta z jego matką. Po urodzeniu chłopca przez cesarskie cięcie, matka szybko wraca do pracy. Chłopcem, który pozostaje w szpitalu opiekuje się ojciec.
6) Praca nad konfliktem oddzielenia z ojcem w pierwszym roku życia chłopca. Ojciec w pierwszym roku życia wyjechał do pracy za granicę.