Grupa terapeutyczna i uzależnień „Odzyskaj swoją siłę” – cykl spotkań od 06.05.23

Człowiek uzależniony potrzebuje uzależnienia od władzy, seksu, alkoholu (kobiety częściej wina), złości, kompulsywnego jedzenia po to, by redukować nieprzyjemne, wyczerpujące uczucia, które pojawiają się w kontakcie z samym sobą. Te uczucia to: nienawiść do siebie, poczucie pustki, osamotnienia, braku, rozpaczy, wrogości, żałoby, wstydu, upokorzenia, winy, agresji do innych ludzi, chronicznego zmęczenia, depresji.

Często osoba uzależniona nie jest świadoma tych uczuć, które ma, bo efektywnie je redukuje. Równie często taka osoba deleguje te uczucia na inne osoby ze swojego otoczenia.

To nie inne osoby są odpowiedzialne za to jak czuje się osoba uzależniona. Nic bardziej mylnego. Jesteśmy odpowiedzialni za wszystko co robimy. Oczywiście możemy szukać źródeł uzależnienia dużo głębiej niż nasze życie np. w historii naszego rodu. Nie zmienia to faktu, że sami jesteśmy odpowiedzialni za szukanie rozwiązań.

Co więcej nikt inny nie może znaleźć dla nas rozwiązań. Jesteśmy odpowiedzialni za zaprzestanie złoszczenia się, nadużywania władzy, seksu, za to, że tkwimy w destrukcyjnym związku, że przejmujemy cudze, ograniczajcie poglądy, że zajadamy nasze frustracje, że zapijamy nasze niepowodzenia lub przygnębienie winem. Jesteśmy odpowiedzialni za całą nasza destrukcję wewnętrzną, którą tłumimy uzależnieniem i za wszystkie skutki uzależnienia od alkoholu, seksu, złości, itd.

Najważniejsza dynamika uzależnienia polega na tym, że uzależnienie pochłania coraz więcej czasu. Częstotliwość i intensywność uzależnienia narasta w ciągu życia.

Następnie przychodzi czas, kiedy intensywność uzależnienia spada, zmniejsza się tolerancja człowieka na ten środek i może być on przyjmowany rzadziej niż dotychczas. Uzależnienie chemiczne (alkohol, leki, środki zmieniające świadomość) albo behawioralne (uzależnienie od: złości, partnera, seksu, zakupów, komputera..itd) może przejść w inny rodzaj uzależnienia. Przykładem takiej sytuacji jest, kiedy osoba uzależniona od alkoholu przestaje pić i szuka intensywnych związków seksualnych. Osoba, która często się złości/wybucha może się uzależnić od osoby, która umie poskromić jej złość.

Osoby, które mają wysoki poziom perfekcjonizmu (rozumianego dążenie do ideału, doskonałości) mogą rozwinąć różnego rodzaju natręctwa, fobie, stany depresyjne. Perfekcyjne kobiety dużą częściej zapadają na zaburzenia jedzenia: na przemian odchudzają się i objadają się albo jedzą wybiórczo (ortoreksja).

Niemniej osoba uzależniona pozostaje ciągle w stanie ograniczonej świadomości swoich działań.

Praca w grupie dotyczy systemu w którym żyje klient, jego relacji i związków, uwzględnia system przekonań klienta, jego rodziny.

Dzięki takiemu sposobowi pracy klienci uzyskują bardzo wyraźne zmiany w temacie nad którym pracują oraz wzrost dobrego samopoczucia.

Praca w grupie terapeutycznej przynosi zmiany na poziomie mózgu i także głębszych struktur mózgu.

Praca z klientem w grupie obejmuje także pracę w ważnych wydarzeniach rozwojowych klienta. Pozwala wejść w przestrzeń akceptacji swojego życia, jego piękno, złożoność, jego dynamizm.

TERMIN:

Cykl grupy terapeutycznej obejmuje 4  spotkań. Spotkania odbywają się w rytmie co 3 tygodniowym.
Sobota w godz.10:00-15.00
6 maja; 27 maja; 17 czerwca; 8 lipca

ADRESACI WARSZTATÓW:

  Osoby, które są zdecydowane na zmianę,
  Osoby, których  dużo energii idzie na picie alkoholu, jedzenie, hazard, sex lub uzależnienie od innych osób, zachowań.
  Osoby homoseksualne, biseksualne, które chcą pracować nad dowolnym swoim uzależnieniem, lub akceptacją swojej tożsamości przez siebie lub innych ludzi. Przykładowe tematy do pracy to: akceptacja siebie/swojej tożsamości, lęk przed odrzuceniem przez rodzinę pochodzenia i grupę rówieśniczą, jak wyjść z bycia szufladkowanym/sprowadzanym do tożsamości seksualnej.

WARUNKI UCZESTNISTWA:

  Udział we wszystkich spotkaniach.
  Przedpłata za udział w spotkaniach grupy w wysokości 250 zł (płatne osobiście lub przelewem 7 dni przed datą rozpoczęcia grupy.
  Jeśli uczestnik odwoła swoje uczestnictwo w grupie później niż 48h przed datą rozpoczęcia grupy terapeutycznej, to opłata za grupę nie podlega zwrotowi.
  Dotrzymywanie zasad kontraktu terapeutycznego.
  Konsultacja psychiatry lub innego specjalisty w razie potrzeby.


MIEJSCE:
ADITUS Ośrodek Psychoterapii
i Rehabilitacji Psychicznej
Czapelska 48/24, Warszawa

Zobacz w Google Maps


ZGŁOSZENIA:

Teresa Ossowska
elektronicznie aditus@aditus.pl
(proszę podać telefon kontaktowy) .

lub osobiste zgłoszenie telefoniczne
+48 608 529 968 ,
odpowiadam również na SMS-y

Małgorzata Krupińska
+48 503 081 181 (najlepiej SMS) lub
malgorzata.krupinska@aditus.pl

PROWADZĄCY:

Teresa Ossowska

Małgorzata Krupińska


KOSZT:

400 zł za każde spotkanie

WPŁATY:

gotówką lub na konto:
Teresa Ossowska Ośrodek Psychoterapii
98 1240 6133 1111 0000 4806 8022