Warsztaty ustawienia rodzinne „Problemy w rodzinie i z dziećmi jako droga do kluczowych rozwiązań w rodzinie” – 18 listopada 2023

Choroba dziecka pełni różne funkcje w rodzinie. Najkrócej mówiąc choroba dziecka zawsze bardzo oddziały-wuje na związek rodziców. Choroba zwraca uwagę na to co w rodzinie wykluczone, nieznane lub na to, co jest w rodzinie nierozwiązane.

Rozwiązaniem jest nie tylko inwestować w drogie metody leczące. Rozwiązaniem jest dostrzec istniejące problemy w związku a także w szerszej rodzinie np. między rodzicami a dziadkami. Obserwujemy że w systemach chorych dzieci co najmniej jedno z rodziców jest nadmiernie związane ze swoją matką lub ojcem.

Choroba dziecka może być wyrazem nieprzeżytej żałoby po śmierć starszego dziecka, które było abortowane lub poronione. Przykład: następne dziecko, które się rodzi po aborcji może mieć obniżony apetyt, odmawiać jedzenia, być smutne, wycofane, żyjące w swoim świecie.

Choroba dziecka może pełnić różne funkcje w związku rodziców np.:
• zwiększa ważność tego rodzica, które głównie zajmuje się zdrowiem dziecka. Wówczas ten rodzic staje się mniej uległy i podporządkowany w związku.
• kolejna ciąża może zatrzymać partnera, który chce się rozwinąć np. mieć atrakcyjną pracę zawodową. Pozycja drugiego rodzica pozostaje niezagrożona.

Rodzice dzieci z zdiagnozowanymi chorobami genetycznymi, często doświadczają stanów lęków i paniki, często mają objawy depresji, nic im się nie chce, czują się przytłoczeni, smutni, zagubieni. Tacy rodzice mają uczucie, że wszystko ich przerasta, jest na ich głowie. Często doświadczają nagłych zmian emocji i z przygnębienia mogą przejść do stanu nadmiernie dobrego nastroju. Równie dobrze dobry nastrój może się przerodzić w złość, irytację, krzyk, uczucie rozbicia, pustki.

Stres wynikający z nagłych zmian nastroju, jest często redukowany przez picie alkoholu jednego lub obydwojga rodziców. Kiedy rodzice piją, dzieci muszą się zaadoptować do dużo wyższego poziomu stresu w życiu codziennym. Nigdy nie wiadomo, kiedy rodzic wybuchnie. Dziecko czuje się zagrożone, ma wrażenie że nie ma swojego miejsca, nie boże się ochronić, że nie może dostać tego, co jest mu potrzebne w życiu. Dziecko pijącego rodzica jest w ciągłym napięciu emocjonalnym.

Jeśli dziecko urodzi się chore lub często choruje, to obydwoje lub jedno z rodziców, mogą czuć się winni z tego powodu. Ustawienia rodzinne mogą pomóc rozwiązać ten problem.

Najczęściej jednak głębsze przyczyny chorób dziecka leżą w przeszłości/ historii rodziny.

Przykład: 11 miesięczna dziewczynka jest rozdzielona z matką, ponieważ matka jest hospitalizowana z powodu guzków tarczycy. W trakcie pobytu w szpitalu matka jest naświetlana. Efektem pobytu matki w szpitalu i naświetlań, jest to, że matka bardzo boi się o dziecko. Trzy miesiące po powrocie matki do domu, dziewczynka straciła wszystkie włoski które miała. Rodzina kobiety była przerażona faktem łysienia plackowatego dziecka. Kiedy rodzina uświadomiła sobie, że dziadek dziewczynki wyłysiał kompletnie, kiedy jego żona trafiła do szpitala, włosy dziecka odrosły.

Inny przykład: 2-3 letni chłopiec doświadcza napadów szału ojca. Ojciec rzuca w niego ciężkimi przedmiotami i chłopiec musi być bardzo szybki żeby zdążyć je złapać. Chłopiec uczy się chwalić ojca, pomagać mu w pracy, gdyż boi się jego furii. Chłopiec czuje się kompletnie niechroniony i wściekły. Kiedy „mały chłopiec” dojrzewa i zakłada własną rodzinę, rodzi się jego pierworodny syn. W pierwszym roku życia „nowo narodzonego chłopca” okazuje się, że to dziecko -wnuk bardzo agresywnego dziadka jest autystyczny.

Dzieci, które ciągle chorują na zapalenie migdałków, sygnalizują rodzicom, że poziom agresji pomiędzy rodzicami albo w rodach rodziców jest bardzo wysoki. Często na powierzchni relacji wydaje się, że związek jest udany, dobry, stabilny, satysfakcjonujący. Zapalenie migdałków u dzieci motywuje dorosłych do szukania przejawów agresji w rodzinie bliższej i dalszej.

Dzieciństwo to okres nasilonych schorzeń laryngologicznych, choroby uszu, nosa gardła. Zapalenia gardła, migdałków są źródłem informacji na temat dziecka i jego relacji z osobami dla niego ważnymi.

Nawracające zapalenia oskrzeli u dzieci i dorosłych mają swoje źródło w aktualnych relacjach w rodzinie oraz w relacjach z osobami ważnymi. Np. mąż córki poczuł się bardzo zawstydzony na obiedzie u teściów i boi się powtórzenia tej sytuacji w taki sposób, że kilkanaście godzin przed wizytą u teściów ma objawy zapalenia oskrzeli.

Często nie znamy historii swoich przodków. Choroba pozwala nam szukać brakującej wiedzy o sobie i swoich rodach. Choroba każe nam szukać osób chorych, wykluczonych w rodzinie.

Praca na tym warsztacie łączy ze sobą pracę z Linią Życia Klienta, wiedzę z Totalnej Biologii, pracę z drzewem genealogicznym klienta, głęboko uzdrawiającą medytację, pracę z komórką macierzystą klienta.

Również osoby będące w roli obserwatorów (nie ustawiające) odczuwają realne korzyści z przebywania w polu leczącym.

Na ustawienia rodzinne zapraszamy osoby dorosłe, nawet jeśli choroba nie jest bezpośrednim powodem zgłoszenia na warsztat, to praca ustawieniowa na warsztacie jest formą profilaktyki zdrowotnej.

Więcej o pracy ustawieniowej możesz przeczytać w tym artykule.

TERMIN:

18 listopad 2023 (sobota), 10:00-18:00

ADRESACI WARSZTATÓW:

  osoby dorosłe poszukujące pomocy dla siebie i swoich bliskich.
  Osoby zainteresowane profilaktyką zdrowia, prewencją chorób w rodzinie.
  Rodziców, którzy są gotowi pracować na warsztacie dla swoich dzieci (np. alergie, astmy, powracające choroby infekcje górnych dróg oddechowych, niepowodzenia szkolne, problemy wychowawcze, uzależnienia nastolatków itd.).
  Osoby homoseksualne i biseksualne, które doświadczają kryzysów w swojej rodzinie.

 

WARUNKI UCZESTNICTWA:

  Przedpłata za udział w warsztacie w wysokości 400 zł na 14 dni przed datą rozpoczęcia warsztatów. Jeśli osoba pracująca odwoła swoje uczestnictwo w warsztatach później niż 2 pełne doby przed terminem warsztatu, to zaliczka nie podlega zwrotowi.
  Dotrzymywanie zasad kontraktu terapeutycznego (dyskrecja; szanowanie prywatności i danych innych uczestników warsztatów; abstynencja od alkoholu, narkotyków i innych używek).
  Dla osób, które wcześniej nie pracowały z Teresą Ossowską, potrzebna jest wcześniejsza konsultacja online lub osobista u jednego z terapeutów ośrodka (sesja odpłatna).
  Osoby aktywnie pracujące na warsztacie=osoby ustawiające zobowiązują się do tego, że ani oni ani ich najbliżsi nie biorą udziału w innych warsztatach podobnego typu jak ustawienia w czasie 2 tygodni  po ustawieniach.


MIEJSCE:
ADITUS Ośrodek Psychoterapii
i Rehabilitacji Psychicznej
Czapelska 48/24, Warszawa

Zobacz w Google Maps


ZGŁOSZENIA:

Teresa Ossowska
elektronicznie aditus@aditus.pl
(proszę podać telefon kontaktowy) .

lub osobiste zgłoszenie telefoniczne
+48 608 529 968 ,
odpowiadam również na SMS-y

Małgorzata Krupińska
+48 503 081 181 (najlepiej SMS) lub
malgorzata.krupinska@aditus.pl

PROWADZĄCY:

Teresa Ossowska

Małgorzata Krupińska


KOSZT:

Własne ustawienie 900 zł

Obserwator 400 zł

WPŁATY:

gotówką lub na konto:
Teresa Ossowska Ośrodek Psychoterapii
98 1240 6133 1111 0000 4806 8022