Grupa terapeutyczna „Odnaleźć swoją siłę”

Wszyscy jesteśmy uzależnieni od naszego sposobu postrzegania świata.

Rzadko uświadamiamy sobie, że obraz siebie który stoi za konkretnym uzależnieniem ma niewiele wspólnego z prawdziwym obrazem siebie. Z reguły obraz siebie jest zbyt mały, skromny, niekompletny jak przy uzależnieniu od osób albo zbyt duży- tak jak przy uzależnieniu od władzy, seksu, nadmiernej złości.

Człowiek uzależniony potrzebuje uzależnienia od władzy, seksu, alkoholu (kobiety częściej wina), złości, kompulsywnego jedzenia po to, by redukować nieprzyjemne, wyczerpujące uczucia, które pojawiają się w kontakcie z samym sobą. Te uczucia to: nienawiść do siebie, poczucie pustki, osamotnienia, braku, rozpaczy, wrogości, żałoby, wstydu, upokorzenia, winy, agresji do innych ludzi, chronicznego zmęczenia, depresji.

Często osoba uzależniona nie jest świadoma tych uczuć, które ma, bo efektywnie je redukuje. Równie często taka osoba deleguje te uczucia na inne osoby ze swojego otoczenia.

To nie inne osoby są odpowiedzialne za to jak czuje się osoba uzależniona. Nic bardziej mylnego. Jesteśmy odpowiedzialni za wszystko co robimy. Oczywiście możemy szukać źródeł uzależnienia dużo głębiej niż nasze życie np. w historii naszego rodu. Nie zmienia to faktu, że sami jesteśmy odpowiedzialni za szukanie rozwiązań. Co więcej nikt inny nie może znaleźć dla nas rozwiązań.

Jesteśmy odpowiedzialni za zaprzestanie złoszczenia się, nadużywania władzy, seksu, za to, że tkwimy w destrukcyjnym związku, że przejmujemy cudze, ograniczajcie poglądy, że zajadamy nasze frustracje, że zapijamy nasze niepowodzenia lub przygnębienie winem. Jesteśmy odpowiedzialni za całą nasza destrukcję wewnętrzną, którą tłumimy uzależnieniem i za wszystkie skutki uzależnienia od alkoholu, seksu, złości, itd.

Najważniejsza dynamika uzależnienia polega na tym, że uzależnienie pochłania coraz więcej czasu. Częstotliwość i intensywność uzależnienia narasta w ciągu życia.

Następnie przychodzi czas, kiedy intensywność uzależnienia spada, zmniejsza się tolerancja człowieka na ten środek i może być on przyjmowany rzadziej niż dotychczas. Uzależnienie chemiczne (alkohol, leki, środki zmieniające świadomość) albo behawioralne (uzależnienie od: złości, partnera, seksu, zakupów..itd) może przejść w inny rodzaj uzależnienia. Przykładem takiej sytuacji jest, kiedy osoba uzależniona od alkoholu przestaje pić i szuka intensywnych związków seksualnych. Osoba, która często się złości/wybucha może się uzależnić od osoby, która umie poskromić jej złość.

Osoby, które mają wysoki poziom perfekcjonizmu (rozumianego dążenie do ideału, doskonałości) mogą rozwinąć różnego rodzaju natręctwa, fobie, stany depresyjne. Perfekcyjne kobiety dużą częściej zapadają na zaburzenia jedzenia: na przemian odchudzają się i objadają się albo jedzą wybiórczo (ortoreksja).

Niemniej osoba uzależniona pozostaje ciągle w stanie ograniczonej świadomości swoich działań.

Praca nad uzależnieniem tak jak ją rozumiemy to w Aditus polega na stwarzaniu możliwości do tego, aby klient uzyskał dostęp do utraconych części siebie. W trakcie terapii grupowej klient przebudowuje swoje myśli, uczucia, zachowania, aby mógł żyć życiem pełnym.

Praca nad uzależnieniem jest bezkompromisowa o tyle, że zdrowe życie nie akceptuje pół prawd i pół środków. Stopniowo klient widzi coraz bardziej realnie swoje życie i przez to bardziej adekwatnie radzi sobie z nim.

Jeśli chcesz mieć adekwatne, stabilne, wysokie poczucie własnej wartości -zapraszamy na naszą grupę terapeutyczną w Aditus.

Jeśli chcesz mieć poczucie, że masz realny wpływ na swoje życie - zapraszamy na grupę terapeutyczną.

Jeśli cenisz sobie niezależność i spokój wewnętrzny - zapraszamy na grupę terapeutyczną w Aditus.

Jeśli masz dziecko uzależnione od telefonu, internetu lub bardzo angażujące w inny sposób to zapraszamy Państwa na grupę terapeutyczną w Aditus.

TERMINY:

Praca  grupy terapeutycznej obejmuje 7 spotkań:
10:00-18.00 (sobota)
3 września; 24 września;15 października; 5 listopada; 26 listopada; 17 grudnia; 7 stycznia 2023
 

Adresaci warsztatów :

  Osoby, które są zdecydowane na zmianę,
  Osoby, których  dużo energii idzie na picie alkoholu, jedzenie, hazard, sex lub uzależnienie od innych osób, zachowań.

 

Warunki Uczestnictwa :

  Udział we wszystkich spotkaniach.
  Przedpłata za udział w spotkaniach grupy w wysokości 250 zł (płatne osobiście lub przelewem 7 dni przed datą rozpoczęcia grupy.
  Dotrzymywanie zasad kontraktu terapeutycznego.

  Konsultacja psychiatry lub innego specjalisty w razie potrzeby.
  Jeśli uczestnik odwoła swoje uczestnictwo w grupie później niż 48 h przed datą rozpoczęcia grupy terapeutycznej, to opłata za grupę nie podlega zwrotowi. (ten punkt umknął w nowym opisie)
  Branie odpowiedzialności za swoje leczenie.


MIEJSCE:
ADITUS Ośrodek Psychoterapii
i Rehabilitacji Psychicznej
Czapelska 48/24, Warszawa

Zobacz w Google Maps


ZGŁOSZENIA:

Teresa Ossowska
elektronicznie aditus@aditus.pl
(proszę podać telefon kontaktowy) .

lub osobiste zgłoszenie telefoniczne
+48 608 529 968 ,
odpowiadam również na SMS-y

Małgorzata Krupińska
+48 503 081 181 (najlepiej SMS) lub
malgorzata.krupinska@aditus.pl

PROWADZĄCY:

Teresa Ossowska

Małgorzata Krupińska


KOSZT:

600 zł za każde spotkanie

WPŁATY:

gotówką lub na konto:
Teresa Ossowska Ośrodek Psychoterapii
98 1240 6133 1111 0000 4806 8022