Ortoreksja

O ile bulimię (żarłoczność psychiczna) i anoreksję (jadłowstręt psychiczny) ludzkość już zna od dawna, to ortoreksja apogeum swojego rozwoju znalazła w XXI w. Termin ortoreksja oznacza patologiczną koncentrację na spożywaniu zdrowego jedzenia. Termin ortoreksja został użyty po raz pierwszy przez amerykańskiego lekarza Stevena Bratmana.

Ortoreksja to mentalne przekonanie, że osoba, która obsesyjnie koncentruje się na zdrowym odżywianiu, odżywia się lepiej niż inni ludzie.

Ortorektyk rezygnuje ze spotkań towarzyskich, jeśli ma podejrzenie, że na spotkaniu będą nie odpowiednie potrawy. Osoba ortorektyczna ma poczucie winy, gdy zje kawałek czekolady lub kiełbasy czyli szkodliwych wg niej produktów.

Kluczowe zachowanie w ortoreksji to eliminowanie kolejnego produktu, który jest potrzebny dla zachowania zdrowia. Wg osoby ortorektycznej właśnie eliminacja kolejnych produktów żywieniowych jest przejawem zdrowia. W ten sposób na drodze unikania kolejnych produktów i wykluczania ich z diety,
osoba ortorektyczna wyklucza ze swojego życia kolejne elementy. Kolejno wykluczane są tłuszcze, węglowodany, mięso oraz obszary życia z tym związane.

Gdzie w życiu człowieka, zachowanie wykluczające z diety kolejne produkty miałoby zastosowanie?

Odmawianie sobie jedzenia, czy długotrwale posty były czymś bardzo nagradzanym w klasztorach chrześcijańskich, buddyjskich, prawosławnych, jako znak poświęcania się i przejaw samodyscypliny. Skutki wykluczenia z diety kolejnych produktów to niedobór witamin i mikroelementów oraz zmiany
neurologiczne w mózgu. Jako skutki eliminacji kolejnych produktów z diety pojawiają się zaburzenia koncentracji, uwagi, zawroty głowy, osłabienie, anemia, huśtawki nastrojów. Jako kolejny w czasie skutek ortoreksji występują zaburzenia gospodarki hormonalnej, głównie produkcji estrogenów i
testosteronu oraz skłonność i objawy depresji.

Ortoreksja to zaburzenie, które występuje głównie u kobiet, sportowców, aktorów. Zjawisko występuje wszędzie tam, gdzie kult doskonałego ciała jest rozwijany. Zaburzenia równowagi hormonalnej powodują stany depresyjne. Tak jak w bulimii i anoreksji, tak w ortoreksji jedzenie tylko „właściwych, zdrowych” pokarmów jest obwarowane systemem kar i nagród.

Każda zgodność z reżimem żywieniowym jest nagradzana, a każde odstępstwo od reżimu jest bardzo karane i powoduje poczucie winy. Podobnie zachowanie diety w klasztorze jest początkowo sposobem życia i filozofią ale może stać się rytuałem i stopniowo prowadzi do kalectwa.

Osoba, która jest ortorektyczna ma poczucie że odżywia się lepiej niż inni, że żyje lepiej niż inni, że kontroluje życie przez ilość zjadanego pokarmu. W rzeczywistości osoba ortorektyczna jest na drodze prowadzącej do zaburzeń hormonalnych, rozregulowania zdrowia fizycznego i zaburzeń nastroju. W
istocie kontrola zjadanego jedzenia pomaga m.in. w regulowaniu agresji, poczucia winy, trudnych wspomnień z dzieciństwa.
Jest możliwość pracy nad tym zaburzeniem w grupie terapeutycznej „Odnaleźć swoją siłę”.
Więcej informacji na stronie

http://aditus.pl/kolejny-cykl-grupy-terapeutycznej-odnalezc-swoja-sile-ktora-rozpocznie-sie-3-wrzesnia-
2022/