W poniższym artykule opiszę niektóre sytuacje, w których kobiety zdradzają mężczyzn.
Badania przekrojowe niemieckie dotyczące satysfakcji w związku wskazują, że:
Jest taki przedział wiekowy, kiedy to kobiety częściej zdradzają stałych partnerów niż odwrotnie.
Jest to przedział między 30 a 39 r.ż. Kobiety w tym wieku są bardzo atrakcyjne i zdolne do urodzenia dzieci. Z przytoczonych badań wynika, że przyczyną zdrad kobiet są głównie powody emocjonalne np. „kobiety czują się nieszczęśliwe w związku, dostają za mało uwagi, albo się zakochują”. Mężczyźni statystycznie częściej zdradzają z powodów impulsów seksualnych „tak mnie podnieciła seksualnie. Patrząc na zdrady oczami kobiet, widzimy że zdrada zaczyna się od niezadowolenia w związku.
Zdrada zaczyna się od niezadowolenia w związku. Zdrada kobiety jest często wołaniem o pomoc, żeby mężczyzna w związku się ocknął/przebudził i zaangażował. Kiedy mężczyzna jest wycofany, skupiony wyłącznie na sobie, niechętnie odpowiada na sygnały kobiety, która mówi, że jest np. niezaspokojona lub czuje się samotna w związku.
Warto skupić uwagę na tym, że pewne zaburzenia psychiczne mogą się wyrażać poprzez zdrady. Mamy tu na myśli głównie.
zaburzenia nastroju, choroby afektywne, uzależnienie od alkoholu oraz uzależnienie od sexu.
Przykład 1:
Młoda kobieta, ma starszą upośledzoną siostrę oraz dwójkę rodzeństwa przyrodniego z drugiego małżeństwa ojca. Rodzice rozwiedli się, kiedy klientka miała 10 lat. Obydwaj dziadkowie (OM, OO) byli wielokrotnie żonaci i mieli 2 dzieci z różnych związków. Ojciec klientki cierpiał z powodu choroby dwubiegunowej, w przebiegu której miał wiele romansów. Klientka wcześnie wyprowadziła się z domu rodzinnego, trudno jej się porozumieć z własną matką. Zamieszkała z przyszłym mężem, którego zdradziła rok po ślubie z żonatym mężczyzną. Zdradzony mąż chciał ją upokorzyć, ośmieszył publicznie. Mimo, że klientka bardzo nie chciała być podobna do ojca jeśli chodzi o zdrady, to powtórzyła w dużej mierze jego zachowanie. Klientka zdradziła męża kiedy była pijana.
Mama klientki była w długotrwałym związku z żonatym mężczyzną, o czym klientka długo nie wiedziała. Klientka zdradzała męża, kiedy była pod wpływem alkoholu lub w stanie podwożonego nastroju, była w tym podobna do swojego ojca. Choć bardzo chciała być wierną żoną i tworzyć zdrowe relacje damsko-męskie, nie udawało jej się to. Klientka nie miała kontroli nas swoją relacją z alkoholem, czemu zaprzeczała.
Przykład 2:
Mężczyzna około 45 lat pracownik administracji państwowej, cieszył się w środowisku sporą władzą. Przywilejem takiej pracy była możliwość picia alkoholu z kolegami, co żona długie lata tolerowała. Sam mężczyzna był małomówny, w dzieciństwie był ofiarą przemocy i trudno mu było się obronić w wielu sytuacjach, zwłaszcza wobec sąsiadów i rodziny. Żona przez długie lata byłą jego rzecznikiem prasowym, przedstawiała jego stanowisku na zewnątrz. Mężczyzna był bardzo otyły, żona byłą atrakcyjną, zadbaną kobietą. Mąż przez cały okres trwania małżeństwa był niedostępny emocjonalnie, bo albo ciężko pracował albo był pijany, wracał nietrzeźwy do domu.
Kryzys nastąpił, kiedy żona weszła w romans z mężczyzną, z którym mogła długo rozmawiać. Wreszcie kobieta robiła coś dla siebie. To co bardzo ułatwiło zdradę, było to, że kobieta mówiła o sobie i czuła się słuchana przez kochanka, czego nie doświadczyła w małżeństwie. Dla tej kobiety satysfakcja seksualna była ważnym czynnikiem, dla którego weszła w romans.
Zdrada jest często rozwiązaniem kryzysy, który powstaje wtedy, kiedy jedno z małżonków przechodzi na wcześniejsza emeryturę i jest cały dzień w domu. Wspólne przebywanie pod jednym dachem jest tak frustrujące dla obydwu stron, że zdrada jest tu często rozwiązaniem, obniża napięcie i para może wytrzymać swoją obecność 24 h na dobę.
Przykład 3:
Zdradom sprzyja taka sytuacja, kiedy mąż/partner jest ciągle zajęty/nieobecny. Jest osobą publiczną/biznesmenem /aktorem. Żona ma być doskonałą, elegancką wizytówką takiego partnera lub w innej wersji żoną, czekającą na powrót męża do domu. Jeśli taka kobieta zdradzi męża, to często przyczyną zdrady jest to, że partnerki czują się porzucone emocjonalnie, znudzone
„Cel uświęca środki”
Są kobiety, które bez większych emocji potrafią się przespać z szefem, żeby awansować na wyższe stanowisko. Jest to typ kobiet „cel uświęca środki”, zamężne kobiety które zdradzają swoich partnerów by dostać dokładnie to, co chcą.
Interesującym filmem, który mówi o alkoholizmie i zdradach kobiet jest film pt „Zabawa, zabawa”. Jedna z głównych bohaterek, prawniczka ma kochanka w miejscu pracy, w drodze do domu rozbija samochód, korzysta z pomocy znajomych aby uniknąć odpowiedzialności karnej. Jej mąż ma dosyć kolejnych kochanków, wypadków samochodowych i bełkotów żony przed kamerami, opuszcza żonę zabierając dziecko. Inna bohaterka lekarz ordynator, przed południem jest autorytetem lekarskim, który odnosi sukcesy, po południu jest bywalczynią knajp i restauracji. Inna bohaterka, młoda dziewczyna upija się na imprezie i zostaje zgwałcona przez przypadkowego psychopatę i rodzi jego dziecko. Są to przykłady kobiet uzależnionych od alkoholu. Obraz z tego filmu, który jest jednym z najbardziej wstrząsających obrazów kina polskiego, pokazuje jak 3 eleganckie kobiety pobierają kroplówki, będąc na detoksie alkoholowym o 7 rano przed pójściem do pracy.
Do najczęstszych przyczyn zdrad w związku należą:
- Uczucie bycia nieszczęśliwą w związku
- Zdrada jako wyrachowaną formą zemsty na partnerze
- Niedoszacowany jest fakt, jak choroba psychiczna i uzależnienia od alkoholu i sexu nasilają zjawisko zdrady kobiet, czyniąc je bezradnymi.
- Część zdrad jest spowodowana niedostosowaniem seksualnym znaczącego stopnia.
- Uzależnienie od sexu kobiet
Niedostosowanie seksualne nie jest żadną konkretną diagnozą, którą można komuś przypisać. Jest to pouczcie, ze nasze życie seksualne jest niesatysfakcjonująca lub nie rozwija się, tak jak byśmy chcieli/oczekiwali. Takie niedostosowanie może wynikać z różnych kwestii rożnego poziomu libido partnerów, przyczyn fizjologicznych, różnych oczekiwań, odmiennych seksualnych zainteresowań, temperamentów.
Jeśli mamy do czynienia z sytuacją,w której kobieta ma duże potrzeby seksualne, a mężczyzna odwrotnie, potrzebuje seksu rzadziej lub jest przepracowany/w depresji to frustracja seksualna kobiety może się wyrazić poprzez zdradę. Często brak kontaktu między partnerami, trudność komunikowania potrzeb pogłębia taką sytuację.
Wiele kobiet jest zwyczajnie uzależnionych od sexu. Uzależnienie od seksu rozwija się w czasie i ten wiek między 30-40 r.ż jest okresem, kiedy wiele kobiet ma nasilone/rozbudowane objawy uzależnienia od seksu. W tych objawach można wychwycić
- Nawracające poszukiwanie ryzyka
- Brak kontroli nad zachowaniem seksualnym
- Starty wynikające z seksualnych ekscesów
- Przejawy podwójnego życia
Formy tych zachowań seksualnych są różne, może to być fantazjowanie przez kobiety, uwodzenie mężczyzn, podglądanie, pornografia, masturbacja, zdrady partnera. Partnerki mężczyzn uzależnionych od seksu często same są lub stają się uzależnione od seksu. Podobnie jak w innych uzależnieniach, człowiek uzależniony od seksu jest bezsilny wobec swoich zachowań seksualnych i nie ma nad nimi kontroli. Jednocześnie najczęściej zaprzecza temu, że ma takie zachowania. Uzależnienie od seksu jest jednostką chorobową, wymaga terapii. Partner kobiety, która go zdradza potrzebuje często pomocy na etapie nazwania/diagnozy tego problemu. Właściwe kroki naprawcze/terapeutyczne zależą od trafnego określenia problemu w związku.
Jeśli kobieta zdradzi mężczyznę, to mężczyźni czują się zazwyczaj bardzo upokorzeni, zdruzgotani w swoim męskim ego. Czują się tak głęboko zranieni, że często ośmieszają swoje partnerki. Upokorzenie partnera, czy to w rodzinie czy publicznie, powoduje eskalację konfliktu między małżonkami. Niszczone jest poczucie wartości i godności osoby ośmieszanej, a przyczyna zdrady pozostaje nierozwiązana. Trudno wówczas przywrócić zaufanie i równowagę w związku.
Zdrada w związku może być wyrazem kryzysu w związku albo przejawem choroby psychicznej, alkoholizmu, seksoholizmu.
Jeszcze kilka lat temu zdrada w małżeństwie była najczęstsza przyczyną rozwodów.
Opracowały
Teresa Ossowska, Małgorzata Krupińska