Pomoc psychologiczna przy zaburzeniach odżywiania

Nasza oferta terapeutyczna jest skierowana do rodzin z dorastającymi dziećmi, które stosują diety, odchudzają się, jedzą za dużo, jedzą wybiórcze produkty albo uważają siebie za brzydkie, nadmiernie grube, nieatrakcyjne.

Nasza oferta terapeutyczna jest skierowana do osób w każdym wieku,
• szczególnie do młodych kobiet wychowujących dzieci,
• osób, które potrzebują się zaadoptować w nowym środowisku,
• osób, które potrzebują mieć lepsze oparcie w sobie w sytuacjach stresowych w pracy,
• osób, które chcą być bardziej efektywne, spokojniejsze, zadowolone z siebie.

Przykłady zaburzeń jedzenia

Przykładem zaburzenia jedzenia jest uczucie intensywnego głodu, które określamy jako wilczy głód, pragnienie zjedzenia czegokolwiek. Człowiek odczuwający wilczy głód, myśli, że zjadłby dosłownie wszystko byleby natychmiast. Takie uczucie jest często objawem głodu seksualnego. Wówczas rozwiązaniem dla zaburzeń jedzenia jest znalezienie trudności w związku lub w historii własnej. Badania kliniczne wskazują na to, że w przypadku kobiet z rozpoznaną bulimią albo anoreksją, istnieje 58% prawdopodobieństwa wykorzystania seksualnego.

1. Przykład zaburzeń jedzenia jako wyraz trudności w związku

Mężczyzna sfrustrowany brakiem sukcesu zawodowego, poprawiał swoje samopoczucie tym, jak jego żona/partnerka wyglądała fizycznie. Jeśli mężczyzna czuł się sfrustrowany bardziej w sytuacji zawodowej, to zamiast zmierzyć się z tą frustracją, poprawiał sobie samopoczucie myśląc sobie, ze ma bardzo atrakcyjną żonę. Żona nie wiedząc o tym, zaczęła się odchudzać, korzystać czyściej z zabiegów kosmetycznych. Początkowo mąż był bardzo zadowolony ze zmian, ale wkrótce jego wymagania wzrosły. Kobieta czuła się jak zagubiona, nie mogąc sprostać wymaganiom mężczyzny. Przeżywała frustrację, odczuwała większe łaknienie. Kobieta zaczęła więcej jeść. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zauważenie, co się działo w partnerstwie tych osób.

• Często zaburzenia jedzenia są wyrazem traumy rodzinnej, np. wspomnień głodu we wcześniejszych pokoleniach.

• Czasami mechanizmem spustowym anoreksji jest aborcja. Anoreksja jest w tym przypadku formą znikania i nienawiści do siebie.

• Czasami wybiórczość w jedzeniu oznacza, że osoba uzupełnia/zastępuje jakiś brak w rodzinie. Jeśli w rodzinie występuje wiele różnych chorób, również natury psychicznej to zaburzenia jedzenia są bardziej masywne.

• Anoreksja może być formą demonstracji władzy w rodzinie. W przypadku anoreksji bardzo opłaci się w ciągu kilku pierwszych miesięcy od wystąpienia pierwszych objawów, sięgnąć po pomoc psychologiczną/terapię rodzinną, ponieważ badania mówią, że po upływie 2 lat zmiany na poziomie mózgu są trudne do zmiany.

 

Pomoc w zaburzeniach odżywiania

My podobnie jak wielu terapeutów sądzimy, że nie można leczyć samych zaburzeń jedzenia ale trzeba patrzeć na człowieka jako na całość i uwzględniać jego system rodzinny, w którym dana osoba żyje.

Terapia rodzinna jest najbardziej skuteczną formą leczenia zaburzeń odżywiania. W naszym ośrodku Aditus możliwa jest również terapia indywidualna połączona z terapią grupową osób z zaburzeniami jedzenia.