Uzależnienie od seksu

Potrafimy zaakceptować, że ktoś może być uzależniony od alkoholu, hazardu, niszczyć siebie poprzez kompulsywne obżeranie się, ale trudno jest nam zaakceptować, że ktoś może być uzależniony od seksu. Seks ma wiele funkcji w życiu człowieka: napędza koniunkturę, gospodarkę, zmienia nastrój, służy utrzymaniu rodziny, posiadaniu dzieci, może usuwać różne dolegliwości (bóle głowy, migreny), poza tym dla wielu osób seks jest źródłem trwałej więzi. Seks pomaga przetrwać parom i ludziom najtrudniejsze chwile życia.

Na podstawie badań klinicznych, możemy wyliczyć 10 oznak uzależnienia od seksu. Należą do nich:

1. Utrata kontroli nad zachowaniami seksualnymi
Przykład: młoda bizneswoman uprawia seks z kontrahentem w przerwie między zajęciami, mimo że tego nie chce. Traci kontrolę nad swoim zachowaniem.

2. Dotkliwe konsekwencje zachowań seksualnych
Przykład: klient osoba publiczna umawia się na seks w znanym miejscu, gdzie łatwo może być rozpoznany.

3. Niezdolność do zaprzestania uszkadzających praktyk/zachowań seksualnych mimo negatywnych konsekwencji.
Przykład: mężczyzna umawia się na seks z kobietami, mimo że żona wynajęła detektywa i prowadzi dokumentację jego spotkań.

4. Zachowania seksualne są silnie destrukcyjne i są wysoko ryzykowne, mimo to osoba uzależniona je powtarza
Przykład: nastolatka wraca do domu nocnym autobusem, gdzie często jest obmacywana przez mężczyzn. Miała miejsce próba gwałtu, mimo to nastolatka kontynuuje to zachowanie.

Inny przykład: młoda kobieta uprawia kompulsywny seks w którym jest upokarzana z mężczyzną, który ma wiele partnerek i wielokrotnie zaraził ją chorobami przenoszonymi drogą płciową. Kobieta próbuje zaprzestać tej reakcji, ale i tak czeka aż przyjdzie czas randki i spotka się z mężczyzną.

5. Uporczywe wysiłki by zaprzestać zachowań seksualnych
Przykład: młoda kobieta uwikłana w upokarzające relacje seksualne, postanawia, że więcej nie pozwoli nikomu na takie zachowania względem siebie. Jest wściekła i zdecydowana, ze to się więcej nie powtórzy ale kiedy znajduje się na imprezie i bierze narkotyki, to znowu ląduje w łóżku z tym facetem.

6. Wzrost ilości zachowań seksualnych
Ten objaw bardzo łatwo jest pomylić z zakochaniem, ponieważ intensywność doznań seksualnych jest bardzo mylona z miłością. Np. Kiedy mężczyzna jest na tym etapie może być postrzegany jako bardzo zaangażowany w relację. Jego partnerka może się czuć bardzo doceniona tym, że mąż chce tak dużo seksu, tak intensywnie.

7. Zachowania seksualne mają charakter obsesyjny
Przykład: mężczyzna nie potrafi powstrzymać się przed długotrwałą, wielogodzinną masturbacją.

8. Głębokie zmiany usposobienia w wyniku doznań seksualnych
Te osoby, które dochodzą do tego momentu odsuwają się od własnej rodziny, mają poczucie, że ich życie ogromnie różni się od życia ich rodziny. Osoba uzależniona od seksu widzi, ze nie potrafi utrzymać swojej seksualności w ustalonych granicach. Ludzie pogrążają się w rozpaczy myśląc, że nigdy nie będą w stanie być normalni. Osoby uzależnione od seksu mogą uwewnętrznić przekonanie, że „ten kto jest dobry w seksie, nie może być dobrym człowiekiem”.
Ofiary kazirodztwa nie umieją odróżnić lęku od seksualnego podniecenia. Stąd jeśli potencjalny partner relacji kazirodczej jest w pobliżu, mogą się czuć bardzo podniecone i zafascynowane nim.

9. Tracenie czasu na obsesyjne myśli, fantazjowanie, zdobywanie seksu uprawianie go, radzenie sobie z konsekwencjami.
Przykład: mężczyzna ma małe dzieci, które są dla niego ważne, ale jest tak zaangażowany w wyjazdy seksualne z kobietami, rytuały związane z seksem, dochodzenie do siebie po ekscesach seksualnych. Mężczyzna traci jakąkolwiek orientację na temat tego, co się dzieje z jego dziećmi, co robią, z kim się przyjaźnią.

10. Zaniedbywanie spraw rodzinnych, zawodowych czy wypoczynku.
Seksoholik inwestuje energię tylko w relacje o potencjale seksualnym.

Z uwagi na to, że seksoholik wstydzi się swojego zachowania, swoje potrzeby seksualne zaczyna realizować z osobami spoza małżeństwa, poza sferą normalnych kontaktów. Często żona ma stworzyć fasadę dobrej, dobrze funkcjonującej rodziny. Bardzo często żona utrzymuje rodzinę, zarabia na nią. Seksoholik wierzy, że kolejna kochanka/kochanek zaspokoi jego fantazje, głód, jego niepokój. Nigdy to się nie dzieje.

Wiele zdradzanych kobiet nie identyfikuje seksoholizmu partnera, kobiety często winę za zdrady męża przypisują sobie „coś ze mną jest nie tak, czegoś mi brakuje”.

Niechciane ciąże, niechciane dzieci, choroby weneryczne, wypadki, poważne kłopoty zdrowotne oraz inne uzależnienia, które wspierają seksoholizm (narkotyki, uzależnienie od leków, alkoholu) to niektóre z najbardziej popularnych skutków erotomani.

Głęboki wstyd osób uzależnionych bardzo nasila zachowania seksoholika. Przerwaniem koła seksoholizmu jest często bardzo zawstydzający kryzys rodzinny, zdrowotny lub społeczny.

Łatwiej dostrzec przejawy uzależnienia od seksu u mężczyzny, jak również łatwiej takie zachowania seksualne pomniejszyć, nadmiernie uprościć. Wtedy nie widzimy złożoności sytuacji osoby uzależnionej od seksu. Wiele kobiet jest uzależnionych od seksu i ponosi tego dotkliwe konsekwencje. Wiele z nich myśli, że ich zachowania są w normie społecznej i że większość kobiet ma tak jak one.